Czy jesteśmy tym co jemy?

Dieta a poszczególne jednostki chorobowe.

Wykład i warsztaty kulinarne z dietetykiem.

5 i 6 grudnia 2019 r.

 

Grudzień w Klubie Seniora 50+ rozpoczęliśmy od spotkania z dietetykiem. 5 grudnia 2019 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku Pani Dietetyk we wstępie wykładu zaznaczyła, że nasz organizm nie jest „instytucją charytatywną” więc jeśli źle go odżywiamy, to nie możemy liczyć na dobre zdrowie i samopoczucie.

Zagrożeni jesteśmy, jako społeczeństwo tzw. epidemią XXI wieku czyli chorobami cywilizacyjnymi, zależnymi od stylu życia i diet. Te niezakaźne, związane z tzw. rozwojem cywilizacyjnym, choroby prowadzą do niepełnosprawności i odpowiadają za ponad 80% przedwczesnych zgonów. Choroby cywilizacyjne nie dotyczą tylko osób starszych, ale diagnozuje się je coraz częściej już u dzieci. Z danych wynika, że co drugi Polak umiera przedwcześnie a blisko 1/3 choruje na choroby dieto-zależne.

Za indukcję chorób cywilizacyjnych w społeczeństwie w pierwszej kolejności odpowiedzialna jest niewystarczająca codzienna aktywność fizyczna, codzienna dawka ruchu to 10 tys. kroków dla osoby pracującej fizycznie i 15 tys. dla pracującej umysłowo. Nie mniej ważnym czynnikiem jest monotonna źle zbilansowana dieta: zawierająca: cukry, tłuszcze zwierzęce, sól, produkty wysoko przetworzone a uboga w warzywa. Aż 2/3 polaków nie spożywa minimalnej zalecanej dobowej porcji warzyw, które zawierają błonnik, witaminy i sole mineralne. Kolejnym elementem powodującym epidemie XXI wieku jest szeroko pojęte zanieczyszczenie środowiska.

Na dwa z powyższych elementów mamy bezpośredni wpływ. W każdym wieku można zmienić dietę i styl życia a organizm się nam szybko odwdzięczy. Podczas spotkania z pewnością ucieszyli się miłośnicy kawy gdyż dowiedzieli się oni o 10 powodach, dla których warto ją pić - oczywiście w granicach rozsądku. Pani dietetyk przedstawiła też problemy metaboliczne z jakimi zmagają się Seniorzy, przy poszczególnych jednostkach chorobowych. Członkowie Klubu Seniora obecni na spotkaniu mieli okazję zrobić analizę składu ciała, poznać „wiek” swojego organizmu, zasmakować ciastek bez-cukrowych i bezglutenowych oraz przypomnieć sobie zasady zdrowego odżywiania. Można było także skorzystać z indywidualnych konsultacji lub umówić się na spotkanie i profesjonalną poradę.

Natomiast 6 grudnia 2019 r. w kuchni Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku odbyły się warsztaty kulinarne, które były kontynuacją wykładu z dnia poprzedniego, ale tym razem w ujęciu praktycznym. Seniorzy przygotowali koktajle, pasty i desery, wg przepisów dietetyków z PROJEKTU ZDROWIE. Produkty spożywcze były zestawiane ze sobą w nieoczywiste smaki i wszystko bez dodatku cukru a do tego smacznie i przede wszystkim zdrowo. Jak zapewniają Seniorzy z pewnością zagoszczą na ich stołach.

Za wykład i warsztaty, serdecznie dziękujemy Paniom z Firmy PROJEKT ZDROWIE, dietetyczce Pani Magdalenie Parys oraz asystentce Pani Karolinie Ciemiorek.

Galeria zdjęć z wykładu

Galeria zdjęć z warsztatów