A+ A A-

Relacja z babskiego Combra - 18.02.2020

Babski Comber w Klubie Seniora 50+ - 18 luty 2020 r.

18 lutego 2020 r. na spotkanie zwane Babskim Combrem do sali Domu Ludowego w Siemiechowie przybyli Seniorzy oraz zaproszeni goście.

W Małopolsce, aż do połowy XIX w. hucznie obchodzono święto "babskiej swawoli". W jednym ze znaczeń combrzyć bowiem oznaczało tyle co tęgo swawolić. Comber Babski to stara ostatkowa tradycja, której nazwa pochodzi z języka niemieckiego. Choć dokładnych przekazów jak wyglądały owe zwyczaje nie znamy. Wiemy jednak, że „we wtorek przed środą popielcową w Krakowie przyul. Karmelickiej i Garbarskiej zbierały się podkrakowskie ogrodniczki i handlarki jarzynami. Niewiasty te przebierały się tego dnia wymyślnie, strojąc się na wielkie damy.”1 Pociesznie przebrane panie wędrowały w stronę rynku wyłapując pięknych lub przynajmniej bogatych mężczyzn wprawiając ich w rzeczywisty popłoch. Złapani do niewoli mężczyźni musieli się wykupić. Urodziwi buziakiem, szpetni dukatem. Popołudniem na krakowskim rynku bawili się już wszyscy, hucznie żegnając karnawał.

Wieczór w Siemiechowie również upłynął wszystkim w dobrym nastroju. Jak to w małopolskiej tradycji bywało, należał do Pań, choć przyznać trzeba, że były one dość łaskawe dla przedstawicieli płci męskiej. Z tradycyjnego babskiego combrzenia pozostały żarty z chłopów oraz wykupienie się buziakiem. Panowie bawili Seniorki żartami na swój temat. Potoczne kawały mocno rozochociły Seniorów, którzy z dystansem i poczuciem humoru opowiadali zabawne anegdoty. Miłą niespodzianką był krótki pokaz karcianych i magicznych sztuczek przygotowany przez Seniora - Pana Stanisława.

Również zaproszeni goście animowali Klubowiczów z ogromnym wdziękiem: Ksiądz dr Andrzej Jedynak zachęcił do wspólnego biesiadnego śpiewu, Przewodniczący Rady Gminy - Pan Czesław Cudek oraz Pan Waldemar Gądek - Sołtys Sołectwa Siemiechów żartami wprawili Seniorów w doskonały nastrój a Pan Bogdan Stasz - Wójt Gminy Gromnik motywował do dalszej aktywnej działalności Członków Klubu Seniora 50+. Całość okrasiły wyśmienite tradycyjne pączki i chrust oraz pyszny poczęstunek, a wszystko to przygotowane przez Członków Klubu Seniora z Siemiechowa i Policht. Dziękujemy również za pomoc organizacyjną Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury - Panu Bogdanowi Wójcikowi.

Galeria zdjęć

1 https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/kultura-i-dziedzictwo/malopolskie-tradycje/comber-babski [dostęp dnia 21.02.2020 godz. 12:57]

Joanna Tworzydło

 

Joomla Templates & WordPress Themes - GavickPro

Pliki cookie ułatwiają nam świadczenie usług. Korzystając z naszych usług, pozwalasz nam korzystać z plików cookie.